espor Nedir?

Elektronik spor (espor); bilgisayar, tablet, telefon ve çeşitli oyun konsolları üzerinden çevrimiçi veya çevrimdışı, bireysel veya takım olarak oynanan rekabetçi temele dayanan bir aktivite olarak tanımlanabilir. Oyunlar, genellikle profesyonel oyuncular arasında profesyonel organizasyonlar tarafından düzenlendiğinde espor ismini alır. Çevrimiçi oyunlar bazında turnuva ya da lig sistemlerinin uygulandığı, profesyonel espor takımlarının ve siberatletlerin bir ödül ve kupa hedefi amacıyla bir araya geldikleri organizasyonlar bütünüdür.

espor, eSpor ya da e-spor

espor isminin yazımında tutarlılık olmaması Türkiye’de olduğu gibi dünyada da tartışılan bir konuydu. Bu kapsamda, Amerikan şirketi Associated Press tarafından yayımlanan “AP Stylebook 2017”de Elektronik Spor kısaltması “esports” (espor) tire olmadan tanımlamış ve bu tanımlama dünya genelinde tartışmayı bitirmiştir.

Associated Press, tüm dünyadan gazetecilerin ve basın kuruluşlarının referans olarak kabul ettiği ve özellikle espor gibi kelimelerin nasıl yazıldığı konusunda anlaşmazlığın olduğu durumlarda kesin bir karar merciidir.

Oyun mu? Spor mu?

espor gerçek bir spor mudur yoksa değil midir? “espor bir spor değildir” diyenler, beden hareketlerinden yoksun salt oturarak yapılan bir aktivitenin gerçek bir spor aktivitesi olarak değerlendirilemeyeceğini savunmaktadırlar. Buna karşın “espor bir spordur” fikrini savunanlar, siberatletlerin fiziksel aktivitelerinin yerini stratejik düşünme, dikkat, konsantrasyon gibi yoğun zihinsel aktivitelerin alması ile bir spor icra ettiklerini belirtmektedirler.

Geleneksel sporlardaki gibi rekabetçi ruhun olması, siberatletlerin de geleneksel sporcular gibi disiplinli bir antreman ve hazırlık sürecinden geçmeleri, teknolojinin gelişen ve değişen şartlarına uyum sağlamaları siberatletlerin sporcu kimliklerini ortaya koymaktadır.

espor, henüz Uluslararası Olimpiyat
Komitesi (IOC) tarafından tanınmamaktadır. Buna karşın IOC
desteği ile 2018 Pyeongchang Kış Oyunları öncesi, Intel Extreme Masters tarafından espor turnuvası ve gösterisi yapılmıştır.

Uluslararası espor Federasyonu (IeSF), Asya Olimpiyat Konseyi tarafından tanınmaktadır.

espor 2022 Asya Oyunları’nda resmi, madalyalı bir branş olarak yer alacaktır.Türkiye’de espor

Espora olan ilgi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gün geçtikçe artmaktadır. espor alanında hizmet veren ilk oluşum Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu (TÜDOF)’tur. 2011 yılında kurulan TÜDOF, 2013 yılında “Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu” isimli yeni bir oluşumun bünyesine dahil edilmiştir. 24 Nisan 2018 tarihinde Türkiye espor Federasyonu Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde resmi olarak kurulmuştur.

Federasyonun espor alanında yaptığı en önemli işlerden biri lisans sistemini kurmasıdır. Federasyon tarafından oyunculara verilen resmi esporcu lisansı ile oyuncular resmi espor turnuvalarına katılım sağlayabilmektedirler.

espor lisansı nasıl alınır

Ülkemizde 3 büyük spor kulübü son yıllarda, espor branşında faaliyet gösteren ayrı kulüpler açmıştır. Aynı zamanda ekosistemin kendi içinden de birçok başarılı espor kulübü çıkmıştır. Üniversite gençliğinin espora olan büyük ilgisi sayesinde hemen her üniversitenin espor kulübü bulunmaktadır. Türkiye’de 2 profesyonel espor ligi bulunmaktadır.